Başbakan mutlu haberi verdi

0
188

İstanbul trafiğindeki yoğunluğu azaltmak için İstanbul’da son zamanlarda bir çok proje yapıldı. Onlardan biri de Avrasya Tüneli. Başbakan Binali Yıldırım, Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı metro hattının temel atma töreninde konuştu. Projenin açılış tarihini verdi. Toplam uzunluğu 14,6 kilometrelik olan güzergahın trafiğe çözüm bulması bekleniyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Avrasya Tüneli’nin 20 Aralık’ta açılacağını söyledi.

Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı metro hattının temel atma töreninde konuşan Yıldırım’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

* 2018’in en  

geç sonunda artık Bakırköy İDO iskelesinden Kirazlı’ya kadar tam 9 kilometre yer altı yolu ile buraya yaklaşık olarak 40 dakika civarı bir süre vardı. Şimdi artık 10 dakikada geleceksiniz.

İSTANBUL ÇUKUR ÇAMUR DİYE ÖZETLENİYORDU

* İstanbul 1994’ten önce ne halde olduğunu gençler bilmez, ama bizim yaşımızdakiler, 30 yaşındakiler çok iyi bilirler. İstanbul çukur çamur diye özetleniyordu. Milletin adamı, içinizden çıkan birisi ‘Bu İstanbul’un hak ettiği bir şey değil’ dedi. İstanbul’u bu sefaletten kurtaracağım dedi, siz de onu belediye başkanı seçtiniz. 1994 İstanbul için bir dönüm noktasıdır. Dünya şehri İstanbul’un dağ gibi sorunlarının daimi hizmetlere yerini bırakmasıdır. Kutlu yürüyüş, bugün Türkiye’de aynı kararlılıkla kurucumuz, liderimiz, Cumhurbaşkanımız liderliğinde hız kesmeden sürüyor. Vatandaşlarımıza da kendisinin selamını getirmiş bulunuyorum.

* Yedi tepeli İstanbul’a yedi tane yıldız gibi eser yapıyoruz. Marmaray yapıldı, açıldı. Yanında şimdi arabalar için tünel yapıyoruz. 20 Aralık’ta da onun açılışını hep birlikte, Cumhurbaşkanımızla beraber yapacağız.

26 AĞUSTOS’TA KÖPRÜ AÇILACAK

*Yetmedi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 26 Ağustos’ta da büyük bir coşkuyla beraber açacağız. İstanbul’u komşu kapısı yapacak, İstanbul İzmir otoyolu ve Osman GaziKöprüsü, dünyanın dördüncü büyük köprüsü. Onun açılışını da 30 Haziran’da yapacağız, hepinizi bekliyorum. Orada köprüyü açacağız, iftarı da beraber yapacağız.

* İstanbul-Ankara hızlı treni, yaptık mı? Hizmete aldık mı? Hayırlı olsun. dünyanın en büyük havalimanı nereye yakışır? İstanbul’a yakışır. 26 Şubat 2018’de de dünyanın en büyük havalimanını İstanbullulara kazandırıyoruz. Yedi ve sonuncusu, bilin bakalım. Kanal İstanbul! İstanbul 2. boğazına kavuşuyor. Bir yetmez, ikinci boğaz geliyor!  

Bunların bir kısmını yaptık, bir kısmı bitti, bir kısmı bitecek. Hiç başlamayan bir tane var.

İSTANBUL’U 999 KİLOMETRE METRO AĞIYLA KAPLAYACAĞIZ

* Benim yerime ise Ahmet Arslan gibi kendisini ispatlamış bir bakan bulunuyor, Kanal İstanbul’u yapar, trafik sorununu da en aşağı seviyelere düşürür.

* Metroyu biz yapıyoruz 94 yılında yaklaşık olarak 45 km civarı metro ağı bulunuyordu. Bugün, 146 kilometre metro hattı çalışıyor. Nereden çalışıyor? Söğütlü çeşme’den biniyorsunuz, Sirkeci’ye geliyorsunuz, İstiyorsanız diğer raylı sisteme biniyorsunuz… Olmadı buradan şimdi İDO iskelesinden bineceksiniz yukarıya, yukarıdan tekrar başka bir hatta geçicek olan başka bir metroya binerek bütün istanbul’a metro ağı ile ulaşabileceksiniz önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde 400 kilometre yol gideceksiniz. Dünya şehri İstanbul’u 999 kilometre metro ağıyla kaplayacağız. Bir de benden olsun bin olsun.

CEVAP VER