Bademcik iltihabı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Vücudun savunma mekanizma parçalarından bir tanesi de bademciklerdir. Bademciklerin birçok özelliği olsa da en önemli özelliği solunum yoluyla boğaz bölgesine ulaşabilecek mikropları vücuda ulaşmadan önce filtrelemektir. Ancak bazen bademcikler enfekte olur ve iltihaplanan bademcikler şişer. Böyle bir durumda bademcik üzerinde oluşan iltihaplar öncelikle kızarıklıklar gösterir. Tıp dilinde “tonsilit” olarak adlandırılan bademcik iltihabı özellikle çocuklar arasında sık görülür ancak tüm yaş grubundaki insanların bademciklerinde şişme görülebilir. Bu duruma bademcik şişmesi denir.

Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Bademcik iltihabı birden fazla şekilde kendini gösterebilen bir rahatsızlıktır ancak bademcik iltihabının belli başlı belirtileri vardır:

  • Yüksek ateş
  • Yutkunmada zorlanma
  • Boğazda şişkinlik
  • Boğaz yanması
  • Boğaz ağrısı
  • Aşırı halsizlik hissi

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademciklerinizin şiştiğini varsayın. Bademcikleriniz şişken yutkunmak büyük bir dert değil mi? İşte bu dertten kurtulmak için bademcik şişliği esnasında sıvı gıdalarla beslenin. Örneğin bir çorba(tavuk,sebze vb.) hem besleyici bir öğündür hem de yemek yerken yaşadığınız ağrıları en aza indirir.

Ayrıca bademcik şişkinliği esnasında vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alabilmek önemlidir ve bunun için taze sıkılmış meyve ve sebze suyu tüketebilirsiniz. Bununla birlikte boğazınızı tahriş edebilecek aşırı baharatlı yemekler, kahve ve koladan uzak durmalısınız.

Boğazınıza iyi gelecek bir diğer önlem ise oturduğunuz yerin ve yatak odanızın havasını nemlendirmek olacaktır. Ayrıca bol bol dinlenin, dinlenmek de iltihabın kısa sürede vücuttan atılmasını sağlar.

Boğazınızdaki şişlik ortalama 7-8 gün içerisinde inecektir ancak boğazınızda herhangi bir iyileşme belirtisine rastlamadıysanız geç kalmadan hekiminize başvurunuz

Şişlik 7-8 gün içinde inmediyse, en azından iyileşme işareti vermediyse doktora gidin.