Çocuk Felci (Poliomyelit) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle 15 yaş altı çocuklarda görülen Poliomyelit yani çocuk felci nadir de olsa 15 yaş üstü çocuklarda görülebilir. Poliomyelit bacaklarda az da olsa kollarda felce neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Poliomyelit yani çocuk felci hastalığının sebebi bir virüstür. Genel olarak insanlara özgü bir hastalık olsa da primatlar denilen büyük maymunlarda da salgınlara yol açtığı bilinmektedir. Sindirim sistemi yolu ile bulaşan hastalık, hafif ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ense ve sırtta sertliğe sebep olmaktadır.

Poliomyelit hastalarında tipik bir felç görülür diyebiliriz. Bu tür hastalar ayağa kalkarken ve yürürken güçlük çekerler.

Çocuk Felci (Poliomyelit) Bulaşıcı Mıdır?

Evet. Poliomyelit(Çocuk Felci) hastalığı bulaşıcıdır.Sindirim sistemi ve ağız yoluyla bulaşabilir.

Çocuk Felci (Poliomyelit) Nasıl Bulaşır?

Poliomyelit hastalığına sebep olan virüs vücuda ağız yolu ile ulaşır. Virüs boğaz ve sindirim sitemi üzerinde çoğalır ve vücuda yayılır. Boğazda yerleşen virüs dışkıda kendine yer bulur. Dışkı ile virüsün vücuttan atılımı ortalama 10 hafta kadar sürer. Hijyenik koşullara iyi uyulmadığı zaman hastalık bulaşır ve daha sonra salgınlar görülür. Nadir de olsa süt, gıda maddeleri ve diğer dışkı ile teması olan maddeler hastalığın bulaşmasında aracılık edebilir. Virüs bulaşan dışkıların su ile birleşmesi sonucu da hastalık bulaşabilir.

Çocuk Felci (Poliomyelit) Hastalığı İlk Ne Zaman Görülür?

Poliomyelit hastalığı poliomyelit virüsü alındıktan ortalama 7-14 gün sonra ortaya çıkar. Ama bu süre 3 ila 35 gün arasında değişiklik gösterebilir. Bu hastalığa yakalanan bireyler, virüsü 2 buçuk ay süre ile etrafına bulaştırabilir ve bu süreçte hastalık karşı taraftaki bireye bulaşabilir. Çocuk felci yani Poliomyelit tüm dünyada görülebilir ve mevsimsel bir hastalıktır. Poliomyelit hastalığına ılıman iklimlerde daha sık rastlanır.

Çocuk Felci (Poliomyelit) Hastalığından Korunmak Önemli Midir?

Poliomyelit yani çocuk felci ağır sonuçlara sebep olabilir. Öyle ki çocuk felci hastalığı kalıcı felçlere, sosyal yaşamın hayat boyu bozuk olma durumuna, bireyde hareketin kısıtlanmasına, herhangi bir meslek icra edememe durumuna ve toplumdan soyutlanmalara sebep olabilir. Bu tür durumlar son derece rahatsız edici durumlar olacağı için hastalık öncesi önlem alınması gerekmektedir. Ayrıca çocuk felci durumunun ağır yaşanması da solunum kaslarında felce ve ölüme sebebiyet verebilmektedir.

Çocuk Felci (Poliomyelit) Hastalığından Nasıl Korunuruz?

Poliomyelit(çocuk felci) hastalığından korunmanın tek yolu aşıdır. Çocuk felci rahatsızlığının iki farklı aşısı vardır: Birincisi ağız yolu ile 2 damla şeklinde alınır. Çocuk felci aşısının adı Oral Polio Aşısı (OPA=Canlı Aşı)’dır. Sindirim sistemini kullanarak bağırsaklardan kana karışır. İkinci aşı ise kas içerisine yapılan İnaktif Polio Aşısı (İPA=Ölü Aşı)’dır ki bu aşı koldan yapılarak kanda virüse karşı koruyucu maddelerin oluşmasını sağlar. Böylece iki yönlü ve çok güçlü bir koruma sağlanır. Bu çift yönlü koruma bireylerin birbirlerine virüs bulaştırmasını engeller ve virüsün tamamen etkisiz hale gelmesini sağlar

Çocuk Felci (Poliomyelit) Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuk felci(Poliomyelit) hastalığının henüz bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte hastalık sonrası oluşan felçlerin geri dönüşü yoktur. Bu aşamada fizik tedavi ve rehabilitasyon çalışmaları devreye girer. Ayrıca hastalık sonrası bazı ortopedik ve rekonstrüktif cerrahi yöntemler ile de düzeltmeler yapmak mümkündür.

Çocuk Felci (Poliomyelit) Aşısı Uygulama Takvimi Nasıldır?

Altıncı ve on sekizinci ayını dolduran bebeklere her uygulamada ağızdan ikişer damla olmak koşulu ile Oral Çocuk Felci aşısı (OPA) aşısı uygulanabilir.

İkinci, dördüncü, altıncı ve on sekizinci ayını dolduran bebeklere ise İnaktif Çocuk Felci aşısı (İPA), toplam 4 defa olmak şartı ile 5’li karma aşı içerisinde koldan kas içi uygulanabilir. İlköğretim birinci sınıf öğrencilerine de 4’lü karma aşı içerisinde koldan kas içi şeklinde uygulanabilir.

Çocuk Felci (Poliomyelit) Aşısının Yan Etkisi Var Mıdır?

OPA(Oral Çocuk Felci Aşısı): Kanser tedavisi görenler(özellikle lösemi), ağır bağışıklık yetmezliği olanlara bu aşının uygulanması sakıncalıdır. Evde kanser tedavisi gören bir birey ile aynı tuvaletin kullanılmaması gerekir. Kanser tedavisi görenlerin ve tedaviye ihtiyacı olmadığı, sağlık durumlarının uygun olduğu dönemlerde bu aşı yapılabilir.

İPA(İnaktif Çocuk Felci Aşısı): Bilinen yan etkisi yoktur ve bu sebeple uygulanmama durumu söz konusu değildir.