Bakan,Patronun işçiyi nasıl soyduğunu anlattı

0
224

En etkin çalışan bakanlarımızdan birisi olan Süleyman Soylu, “Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki projesi adı altında düzenlenen Medya gönüllüleri Dizi Yapımcıları- Senaristleri Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı. Taksim’de bir otelde gerçekleşen toplantıya dizi yapımcıları, senaristler ve medya sektöründen yöneticiler ile sektör temsilcilerinin dinlemek üzere bulunduğu yerde açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, sektör çalışanlarına ve istihdam imkanlarına ilişkin değerlendirme yaptı.

İstihdam politikalarında istikrarlı bir sürdürülebilirliğin önemli olduğunu anlatan Soylu, kayıt dışı çalışma durumuyla alakalı olarak ulaşılan başarılar ile bu konuda kayıt dışılık oranını düşürdüğünü belirtti. Avrupa Birliği projeleri ve sosyal güvenlik kurumları ile ortak olarak bir proje yürüttüklerini belirten Soylu, iş sağlığı ve güvenliği konulu bir de uluslararası konferans gerçekleştireceklerini anlattı.

KAYITDIŞI İSTİHDAM KONUSU

Süleyman Soylu, konuşmasında kadın çalışanların kayıt dışı istihdam konusunda bilinçlerinin artırılması gerektiğini, kayıt dışı çalışan kadınların da mutlaka kayıt altına alınmaları gerektiğini söyledi. Meslek sahipleri olarak dizi yapımcıları,senaryo yazarlarının kayıt dışı olayları anlatan uyarıcı yayınların önemine işaret eden Soylu, kamu spotları ve projelerle önemli sonuçlar alacaklarına işaret etti. Kadın çalışanların ve kayıt dışı istihdam konularının da büyük önem arzettiğini üstüne basarak ifade eden Bakan Soylu, “kadın çalışanlara önem vermemiz gerekiyor. Bu, ülkemizin en önemli temel süreçlerinden sadece biridir. fakat yeterli değildir, onu kayıt dışılıktan kayıt altına almayı bir şekilde sağlamalıyız. Ufak bir cümleniz, ufak bir yazınız, toplum nezdinde önemli bir sonuca ulaşmaktadır” diye konuştu.

YAPIMCI BİROL GÜVEN’İN BAKANA ÖNERİSİ

Bakan Soylu, toplantının soru cevap bölümünde sektör temsilcilerinin sorularını da cevapladı. Senarist ve yapımcı Birol Güven, bakanlığa şu zamana kadar ulaşmış olan ilginç olayların paylaşılmasını senaristlere ilham olması açısından sektör temsilcileriyle paylaşılmasının yararlı olacağı yönündeki düşüncesini paylaştı.

ÖNERİYE SICAK BAKTI VE İLGİNÇ BİR OLAYI ANLATTI

Bu öneriye sıcak bakan Süleyman Soylu, asgari ücretin 1300 liraya yükseltilmesinin ardından yaşanan ilginç bir hikayeyi dinleyicilere aktardı. Bakan, ‘Çok garip olay, bazen kaotik ve bazen de çok dramatik olaylarla karşılaşıyoruz. Her bir konunun kendi içinde bir ehemmiyeti var. Örneğin bize ’Alo 170’ten gelen çok ciddi ihbarlar var. Onun dışında müfettiş arkadaşlarımızın kedilerinin yakaladıkları olaylar mevcut. Asgari ücret bin liradan, bin 300 liraya çıkıyor. İşveren bin 300 lirayı işçinin kartına yatırıyor, kartı kendisi alıyor. Çalışanın kartıyla bin 300 lirayı çekip 300 lirayı kendi cebine koyuyor, bin lirayı çalışanına veriyor. Bu, Türkiye’de bir çok noktada müfettişlerimiz tarafından yakalanan ve böyle bir şey olabilir mi diye düşünebileceğimiz, bizatihi bize iletilen olaylar var. Bu ve benzeri birçok sorunla yüz yüzeyiz. bir ihtimal sizlere ilham verebilecek bu tür yaşanmış olan bir kaç olayı size anlatarak bu konulardan ilham alabilirsiniz’ diye konuştu.

CEVAP VER