AB-Türkiye zirvesinde sıcak gelişme

  0
  143

  Türkiye-AB zirvesinin süresi,Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun vermiş olduğu taahhütler dışında yeni fikirler sunabilmesi için bir süre daha uzatıldı.

  Mülteci krizinin çözümü için atılan adımlar,katedilen mesafe ve bundan sonra yapılacak olan çözümler ile Türkiye-Avrupa Birliği üyelik sürecinin de ele alındığı Türkiye-Avrupa Birliği zirvesi bugün başladı.Zirveye Başkanbakan Ahmet Davutoğlu,Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavusoglu ve Avrupa Birliği Bakanı Baş Müzakereci Volkan Bozkır’da katıldı.Müzakere başlar başlamaz ilk çıkan sonuç ise sürecin uzatılması oldu.


  Reuters’a konuşan bir Avrupa Birliği yetkilisi:”Türkiye’planımızdan daha fazla şey öneriyor ve daha fazla şey istiyor” dedi

  YUNANİSTAN BAŞBAKANI ÇİPRASLA GÖRÜŞTÜ
  Başbakan Ahmet Davutoğlu zirvede Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile yanyana geldi.Volkan Bozkır,Mevlüt Çavuşoğlu ve başmüzakerecinin de katılımı ile beraber basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmeden ne çıktığı henüz bilinmiyor fakat görüşmenin süresi 30 dakika sürdü.
  Öte yandan, Avrupa Birliği Dış ilişkiler temsilcisi olan Federica de Zaman gazetesine atanan kayyum olayını değerlendirdi ve düşüncelerini belirtti.
  Federica, “Türkiye, demokrasi dendiğinde ifade özgürlüğü başta olmak üzere yüksek temel hak ve özgürlükler standardına saygı duymalı” diye konuştu.
   

   

  CEVAP VER