CHP masaya tekrar oturmak için şartları açıkladı.

  0
  134

  Başkanlık sistemi tartışması ve yeni anayasa oluşturulması adına kurulan TBMM  Anayasa Mutabakat Komisyon’undan ayrılan CHP bugün değerlendirme yaptıktan sonra sözcüleri Aydın milletvekili Bülent Tezcan açıklamalarda bulundu.

  Konunun partinin Merkez Yürütme Kurulu Toplantısında yer alıcağını vurgulayan Tezcan parlamenter sisteme sadık kalınırsa biz varız dedi.

  TEZCAN’IN AÇIKLAMASINDA
  ”Sayın başbakan’ın Başkanlık Sistemi ısrarından vazgeçip parlementer sistem garantisi verip demokrasi anlayışında bir çalışmak yapmak isterse bizim kapımız sonuna kadar açık.Şimdi bize demokratik parlementer sistem üzerine kurulu anayasa yapıcaz deyip 6 ay sonra tekrar başkanlık sistemi dayatılırsa bu komisyona katılmamızın hiç bir anlamı yoktur.Bugün de yarın da söyliyeceklerimiz aynıdır hiç bir zaman değişmeyecektir.”
  ifadelerini kullandı.

  MECLİS BAŞKANI:3 PARTİ İLE DEVAM EDİLEBİLİR
  Meclis Başkanı İsmail Kahraman CHP’nin komisyondan çekilmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında bu konu ile alakalı açıklamalarda bulunuyor.
  Anayasa Mutabakat Komisyon’unda 3 parti birbiri ile yakın bir çizgiye gelmişken 4 Şubat ,10 şubat ve sonuncu dün yapılan komisyon görüşmelerinde CHP kırmızı çizgileri çektimiş olmakla birlikte komisyonun gayesi dışında sorumluluklar istendi. CHP’den katılan komisyonun sayın üyeleri farklı kanaat belirttiler ve bu konuda taviz vermiceklerini söylediler bu yolda CHP komisyondan ayrılmış oldu.Şimdi ise istendiği taktirde komisyon 3 parti ile devam edebelir.açıklamalrında bulundu.

  bitek
  bitekhaber
   

  CEVAP VER