Hükümetten AP kararına ilk tepki!

  0
  232

  Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik Avrupa Parlamentosunun Türkiye ile ilgili kararından sonra konuşmalarından satır başları;
   

  – Mesaj kararlarla değil, eylemlerle verilir. Avrupa Parlementosu PKK konusunda çifte standart koyduğunu gösterdi

  – Böyle bir günde AP’nin vizyonsuz kararı hakkında değerlendirme yapmak istemezdim. Esasen bu kararı yok hükmünde sayıyoruz.

  – AP’nin bugün aldığı karar hiçbir hukuki bağlayıcılığı olamayan bir karardır. Eğer Türkiye’ye bir mesaj verme niyetleri varsa bunu darbeye direniş göstermiş bir ülkeyle nasıl işbirliği yapmaları gerektiğini değerlendirirlerdi.

  – Maalesef tarihe çok kötü geçecek bir karar imza atmış oldular. Avrupa ile ilişkilerin fiilen durmuş olduğu bir durumda bu kararın çıkması şimdiye kadar yaşanılanların tezahürüdür. Mesaj kararlarla değil eylemlerle verilir.

  – AİHM içtihatlarını, Avrupalı parlamenterlere bir kez daha hatırlatıyorum. Üyelik müzakerelerinin geçici olarak durdurulması Avruıpa Konseyi’nin kararıyla mümkün olabilir. Kararın hukuki bağlıyıcılığı yok, CUmhurbaşkanı’na siyasi mesaj vermek istediler. Mesaji alması gereken onlardır. 

  – Avrupa Parlamentosu üyelerini Türkiye tarihi üzerine derinlemesine düşünmeye davet ediyorum. Tarih bilgisinden mahrum yaşayanlar sağlıklı bir gelecek inşa edemezler. 

  – Her yüz yılda bir Avrupa haritası yeniden şekillendi. Türkiye’yle daha yoğun işbirliği yapmaları gerekirken tam tersi yolda ilerliyorlar.

  CEVAP VER