Soğuk hava domatesi vurdu!

  0
  254

  Yoğun kış şartları tüm Türkiye’yi şimdiden etkisi altına aldı. Üreticiler don nöbeti tutmaya başladıkları şu haftada sebze ve meyve fiyatları yavaş yavaş artış göstermeye başladı. Tüketiciler bu durumdan pek memnun olmasa bile, üreticiler şimdilik verdikleri emeğin karşılığını alıyorlar. Üreticilerin zor günler geçirdiği şu dönemde domates fiyatlarının yarı yarıya zamlanması üreticisini de şaşırttı.

  Ziraat mühendisi ve üretici Murat Baysal, “Çiftçiler ve üreticiler gerçekten zor durumda. Artan dolar kuru ve mazot fiyatlarına gelen zamların ardından üreticiler gerçekten çok zor günler geçiriyor. Yaz aylarında havaların ısınmasıyla üreticiler bazen emeklerinin karşılığını bırakın zarar bile edebiliyorlar. Domates fiyatlarında yüzde 50’lik bir artış oldu. İlerleyen dönemlerde biraz daha zamlanabilir. Yarın ne olur bilemeyiz ama şimdilik çiftçinin ve üreticinin yüzü azda olsa gülüyor.” diye konuştu.

  Havaların soğumasıyla beraber sebze fiyatlarının iki katı kadar zamlandığını anlatan Hasan Akman, “Geçtiğimiz aylarda domatesin kilogram fiyatı 50-60 kuruş üzerinden veriliyordu, şimdi iki katı kadar zamlandı. Normalde geçtiğimiz yıl yılbaşına yakın fiyatlar bu kadar yükselmezdi. Hem ağır kış şartları hemde üreticilerin kısıtlı üretiminden dolayı fiyatlar yüzde 50 oranında arttı” dedi.

   

  CEVAP VER