Aydın’da 81 il toprağı ile Türkiye haritası oluşturuldu

0
553

Aydın’da, Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu öğrencileri tarafından başlatılan proje ile 81 İlin toprağı ile kabartma Türkiye Haritası oluşturuldu.
            ‘’81 El Adında Buluşuyor ‘’adı altında yürütülen proje kapsamında Ahmet Şerife Sanlı  Ortaokulu öğrencilerince 80 ildeki okullar ile iletişime geçip okul bahçelerinden alınan toprağın gönderilmesi istendi.
Aydın’a kargo ile gönderilen topraklar, Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu öğrencileri tarafınca özel olarak oluşturdukları 65 santimetre eninde ve 135 santimetre boyunda Türkiye Haritasına yerleştirildi.
‘’81 İl Aydında Buluştu’’ başlığı ile hazırlanan Türkiye Haritası, Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu bahçesinde düzenlenen ve şehit ailelerinin de katılımıyla tören ile gösterime açıldı.
Okul müdürü Abdullah Özcan kardeş, bu projenin öğrencilere vatan bilincinin aktarılmasında etkili olacağını belirtti.
‘’ BASTIĞIN YERLERİ TOPRAK DİYEREK GEÇME TANI ‘’ dizelerinden ilham alınan projenin 81 ilin öğrencileri ile aynı duygunun paylaşıldığı bir ortam oluşturduklarını belirten okul müdürü Abdullah Özcan Kardeş:
Okulumuzda vatan topraklarından oluşan bir masa tasarladık. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bir çalışmaya imza attık. Vatan topraklarının oluşmasında emeği geçen herkese şahsım, okulum ve Aydın adına teşekkür ederim. Geçmişimiz, geleceğimiz ve umudumuz ortak. Bu ülkenin vatandaşları olarak, bize düşen her koşulda birbirimize kenetlenmiş bir ülke olmak. Vatanı yar bellemiş, Ömer Halisdemir gibi bireyler yetiştirmek.
“Gönüllülük esasına dayanan, ’81 El Aydın’da buluşuyor’ projemize, her ilden katılan okulların desteğiyle imza attık. Projemizin amacı 80 ilde bir okulda paydaş bularak vatan toprağı bütündür, parçalanamaz, bölünemez temasını işledik. Öğrencilere vatan toprağının kutsallığını birlik beraberliğimizin timsali olan masamızı hazırlattık. 80 ilden okullar kendi okul bahçelerinden gönderdikleri birer avuç toprakla bize katkıda bulundular. Biz yaptığımız Türkiye haritasının içine gelen toprakları yerleştirerek öğrencilerimizle beraber güzel bir etkinlik yaptığımızı düşünüyorum. Vatanın toprağının bir bütün olduğunu, vatanımızı kimsenin bölemeyeceğini doğusundan batısına, Türk’ünden, Kürdü’nden, Lazı’ndan, Çerkez’inden hepsinin bir oluğunu bölünemeyeceğini bir kez daha göstermiş olduk” dedi
Okulun 8. Sınıf öğrencilerinden Melda Tör:  ’’benim için vatan, birlik ve beraberlik demektir. Vatan, toprak parçası anlamına geldiği için bizler, vatanı en iyi toprakla ifade edebileceğimizi düşündük. Türkiye’nin birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini toprakla ifade ettik’’ diyerek proje de yer almaktan gurur duyduğunu açıkladı.
 

CEVAP VER