Depremler devam edecek

0
225

Jeoloji mühendisleri’nin birleştiği Jeoloji Mühendisleri Odası’nın  Marmara Şube Başkanı Engin Erde merkez üssü Yalova açıkları olan 4,4 büyüklüğündeki depremle alakalı olark, Yaşanan deprem, bildiğimiz Marmara Denizi’nin içinden geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kuzey kolu üzerinde olan bir deprem ve beklediğimiz bir deprem. dedi.

Er, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin saat 08.40’ta olduğunu hatırlattı.

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kuzey kolunda depremlerin süreceğini net bir şekilte belirtti,ve ardından devam etti:

HERKES ÖNLEMİNİ ALMALI
“Marmara denizinin içerisinden geçerek devam eden Anadolu Fay Hattı’nın kuzey kolu üzerinde bulunan ve uzun zamandır bekleniyordu deprem. Bu bölgede yedinin üzerinde bir deprem her zaman
beklenir ve bu olağan bir deprem olarak görüyoruz. Kuzeyde bulunan fay hatttı durmadığı sürece, bu bölgede de hareket olduğu müddetçe burada depremler olmaya devam edecektir. Marmara’da üç kol üzerinde büyük deprem olması bekleniyor. Bunların biri buradan geçen, diğerleri Gemlik ve Bursa’dan geçen üç kolu var. Bunların üçünde de 7’nin üzerinde depremin beklendiğini söyleyebilirim. bölgede gerçekleşebilecek deprem Marmara’yı ve İstanbul’u açıkça etkilemesini bekliyoruz.”

Sorumlu, bu bölgelerde yaşayan vatandaşların korkmasını gerektirecek bir durumun olmadığını belirtti.

Depremlere hazırlıklı olunmasının büyük bir öneme sahip olduğunu belirten sorumlu, “Küçük depremleri bir uyarı şeklinde değerlendirebiliriz . Bugün 7’nin üzerinde bir deprem olsaydı, can ve mal kayıplarından söz ediyor olurduk. Bu deprem olmayacak mı, olacak. Yerel idareciler ve resmi kurumlar bu işi daha ciddi düşünmeli ve buna göre planlama yapmalı.” ifadesini kullandı.

bitek
bitek haber
 

CEVAP VER