İşte dünyanın en iyisi milli gururumuz

0
308

Bora 12, ordumuzda ve iç güvenlik birimlerinde kullanılmak üzere keskin nişancı tüfeği olarak isimli tüfeği tasarlanmış olup, tamamı Türk üretimi olan bir silahtır. Sık kullanılmadığı için çok duymuş olmadığımız, fakat özellikleri itibarıyla önemli bir silahtır.

KANAS’A RAKİP
Bilindiği üzere dünyadaki en ünlü keskin nişancı silahı kanas silahıdır. Ve dünyadaki en büyük pazar payına sahip silah yine bu kanas silahıdır. Kanas dünya üzerinde en çok bilinen keskin nişancı silahı olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır.

Milli keskin nişancı tüfeği Bora 12’nin zorlu testi İZLE

JMK Bora 12’nin başlıca önemli özellikleri nedir?
Türkiye’nin geliştirmiş olduğu tamamen yerli ilk keskin nişancı tüfeğidir. 5 yıllık özverili çalışmanın şaheseri olarak geliştirildikten sonra seri üretime geçilmiştir. Bora 12 silahının namlu çapı 7,62 milimetredir. JMK Bora 12  keskin nişancı tüfeğinin  menzili 1200 metre olmakla, 1000 metreye kadar nokta hedef atışı yapabilmektedir.

Milli keskin nişancı tüfeği Bora 12’nin zorlu testi İZLE

JMK Bora 12 silahı ülkemiz silahlı kuvvetlerinde güvenlik güçlerinde Arap ile Avrupa ülkeleri de dahil ihraç edilmektedir. Bu silahı en çok ihraç ettiğimiz ülke Azerbaycan ülkesi olup, 2009 tarihinden beri bu ülkeye ihraç edilmektedir.

ULUSLARARASI YARIŞMADAN BİRİNCİ ÇIKTI
JMK Bora 12 keskin nişancı tüfeği, kendi sınıfında yarıştığı silahlar arasında şampiyonluğu bulunan Bora 12, atış testlerinde oldukça başarılı sonuçlan almıştır. Hatta Pakistan’da yapılan Uluslararası atış yarışmasından da birinci olarak çıkmıştır.

Milli keskin nişancı tüfeği Bora 12’nin zorlu testi İZLE

Bora 12 keskin nişancı tüfeği bu isminden ziyade JNG 90 adıyla da bilinmektedir.

Sabahtan beri bahsettiğimiz milli gururumuzun büyük bir özelliği de 4,8 kilogramlık bir ağırlığa sahiptir. Her ne kadar piyade tüfeklerine nazaran ağırlığı biraz fazla gözükse de keskin nişancı tüfeklerinde normal bir ağırlığa sahiptir. Uzun metrajlı silah olmasından kaynaklı olarak 1 metrenin üzerinde bir namlu uzunluğuna sahiptir. Toplam namlu uzunluğu 108 santimetredir.

Kurşunun namludan çıkış hızı saniyede yaklaşık 840 metredir. Bu hız da gösteriyor ki, namludan çıkar çıkmaz menzili ve tesiri 1200 metreye kadar etki ediyor. En uzun menzilde bulunan hedefe yaklaşık olarak 1,5 saniye de ulaşmaktadır.

CEVAP VER