Tunceli'de hain pusu: 3 asker şehit

0
219

Tunceli’de hain pusu: Üç mehmetçik hayatını kaybetti:
Tunceli Elazığ Karayolu Göktepe köyü yakınlarında askeri aracın geçişi anında bomba patlatıldı. Olay yerine sağlık personeli gönderildi. Patlamada 3 askerin şehit olduğu belirtiliyor.

Tunceli’de hain pusu: 3 asker şehit
Mardin’de zırhlı araç geçişi sırasında tuzaklayıcı patlama: 4 şehit
Van’da bomba yüklü kamyonet patlatıldı: Sesi 10 kilometreden duyuldu
      
Tunceli-Elazığ Karayolu’nun 25’inci kilometresinde bulunan Göktepe Köyü mevkiinde, PKK’lilerin yola tuzakladığı patlayıcı, bugün sabah saat 10.00 sıralarında askeri aracın geçişi sırasında patlatıldı. Patlamada 3 askerin şehit olduğu belirtiliyor. 

Tunceli merkez ve Mazgirt İlçesi’nden çok sayıda ambulansın olay yerine sevkedildiği öğrenildi. Bölgeye kimsenin girmesine izin verilmiyor.

PATLAMADA 3 ASKER ŞEHİT OLDU

Patlamada 2’si uzman çavuş ve 1’i er olmak üzere 3 asker şehit oldu. Karayoluna patlayıcı yerleştiren ve olay sonrası kaçan PKK’lilerin yakalanarak etkisiz hale getirilmesi amacıyla başlatılan operasyon kapsamında, Sikorsky helikopterlerle olay bölgesine çıkan bütün vadi ve dağlık alana asker indirildi. Kobra helikopterlerle de PKK’lilerin kaçış güzergahı yoğun bombardıman altına alındı.

Patlamanın meydana geldiği Tunceli- Elazığ karayolunda büyük bir çukur meydana gelmesiyle, bomba nedeniyle yol araç geçisine engellendi. Karayolunun trafiğe kapatılması nedeniyle de yolun her iki tarafında uzun araç kuyruğu oluştu.

200 KİLO PATLAYICI KULLANILMIŞ

Güvenlik güçleri olay yerinde yaptıkları ilk incelemede teröristlerin saldırıda en az 4 büyük mutfak tüpü içine, plastik patlayıcı ve amonyum nitrattan oluşan 200 kilo patlayıcıyı infalak ettirdiği belirlendi. Teröristlerin tuzakladıkları patlayıcıyı uzaktan kumanda ile infilak ettirmek için yaklaşık 1 kilometrelik kablo bağlantısı yaptığı tespit edildi. Şiddetli patlamada karayolunda 2 metre derinliğinde, 5 metre genişliğinde çukur oluştu.

Bombalı saldırıda şehit olan askerlerin Mazgirt İlçesi’ne bağlı Akpazar Jandarma Karakolu Komutanlığı’nda görevli oldukları belirtildi.

OPERASYON GENİŞLETİLDİ

Saldırıyı gerçekleştiren PKK’lilerin 2 kişi oldukları tahmin edilirken, bunları etkisiz hale getirmek için operasyonlar genişletildi. Saldırıdan sonra kaçan PKK’lilerin kaçış güzergahlarına Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı’ndan kalkan Sikorsky helikopterlerle özel eğitimli birlikler indirilerek, bölge çembere alındı.

Tunceli Valiliği’nden yapılan konuya ilişkin açıklama şöyle: “İlimiz Tunceli-Elazığ karayolu Göktepe Mevkii’nde saat 10. 00 sıralarında yol devriye kontrolü yapan zırhlı askeri aracın geçişi sırasında; BTÖ’ce daha önce yola döşenmiş patlayıcının patlatılması sonucu, araçta bulunan 3 kahraman askerimiz şehit olmuştur. Yaralımız bulunmamaktadır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı dileriz. Bölgede terörist unsurlara yönelik geniş çaplı operasyon başlatılmıştır.”

İşte patlamanın olduğu nokta: 
[Haber görseli]

CEVAP VER