Türk Ceza Kanunu değişiyor!

0
368

Hükümet düğmeye bastı, Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanarak Başbakanlığa gönderilen düzenlemede 4 toplumsal soruna ağır yaptırımlar geliyor..

İşte değişecek o maddeler:

* Gübreye terör düzenlemesi getirilecek. Törür örgütünün son dönemlerde bomba yapımında kullandığı amonyum nitratın izinsiz bulundurulması ya da el değiştirilmesi suç kapsamında değerlendirilecek. En az 4 yıl hapis cezası gelirken, suçun terör faaliyetlerinde kullanılması durumunda ceza en az 8 yıl olacak.

* Telefon dolandırıcılarına bu değişimle birlikte daha ağır yaptırımlar geliyor. Tasarının yasalaşması durumunda kendisini polis, hakim, savcı gibi tanıtarak telefon dolandırıcılığı yapanlara en az 4 yıl hapis cezası verilecek. Ayrıca şikayette bulunan kişilerin dolandırılması durumu da ortadan kalkıyor. Yani kişi dolandırıcılara para kaptırmamış olsa bile dolandırıcılar cezaya çarptırılabilecek. Dolandırıcılık girişimi suçun oluşumu için yeterli sayılacak.

* Çocuğa cinsel istismarda kademeli ceza uygulaması geliyor. Mağdurun yaşı küçüldükçe ceza artacak. 12 yaşından küçük çocuklara istismarda bulunanlara en az 10 yıl hapis cezası verilecek. Tecavüz durumunda ise ceza en az 18 yıl olacak.

* Trafikte tehlikeli araç kullananlara ise 1 ay verilen hapis cezasının 3 aya çıkarılması hedefleniyor.

CEVAP VER