Vatandaşlık her Suriye vatandaşına yok

0
267

Erdoğan’dan Suriyelilere vatandaşlık açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyelilerin vatandaşlık almalarına yönelik gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kilis’te yapılan iftarda Suriyeli mültecilerle bir araya geldi. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyen Suriyelilere gerekli imkanı tanıyacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kardeşlerimizin içerisinde inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyenler var. Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda attığı adımlar var. Ellerinden geleni bakanlığımız oluşturduğu bir ofisle takip etmek suretiyle bu yardımı bu desteği yaparak onlara vatandaşlık imkanını vereceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kızılay’ın şehit aileleri ve Suriyelilere verdiği iftar yemeğine katıldı. Etkinlikte bir konuşma yapan Erdoğan, “Bazı soysuzlar vardır. Onlar için vatan millet bayrak devlet gibi kavramlar hiçbir şey ifade etmez. Sorsanız kendilerine küresel yakıştırmalar yaparlar ama aslında bunların tek vasfı köksüz oluşlarıdır. Kendini bilmeyenlerin inancını tarihini kültürünü ecdadını bilmeyenlerin vatan diye bir derdi elbette olmaz. Burada bulunan muhacir ve ensar tüm kardeşlerim vatanın ne demek olduğunu onlar çok iyi biliyorlar” şeklinde konuştu.

-“ÜMİDİMİZİ ASLA KAYBETMEYECEĞİZ”-

Erdoğan, Türkiye’nin gönül sınırlarının resmi sınırlarından başka olduğunu belirterek, etkinliğe katılan Suriyelilere şöyle seslendi:

“Biz sizi kardeşimiz olarak görüyoruz siz de bizi kardeşiniz olarak görüyorsanız vatanınızdan uzak değilsiniz sadece evinizden toprağınızdan uzaksınız. Türkiye sizin de vatanınızdır. Şunu unutmayın. Hiçbir zulüm ilelebet sürmez. Biliyorum çok zorlukla karşılaştınız. Çok kayıplarınız oldu. Allah biz kullarına her zorluğun arkasından bir kolaylık geleceğini vaat ediyor. Ve hiç şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir. Ümidimizi asla kaybetmeyeceğiz. Duayı asla terk etmeyeceğiz. Çektiğiniz sıkıntıların, verdiğiniz emeklerin karşılığını alacaksınız. Evinize yuvanıza kavuşacağınız o günlerin çok uzak olmadığına yürekten inanıyorum.”

-“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN BU KONUDA ATTIĞI ADIMLAR VAR”-

“Ben bu akşam burada kardeşlerime bir müjde vermek istiyorum” diyen Erdoğan, Suriyelilere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verileceğini, “Kardeşlerimizin içerisinde inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyenler var. Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda attığı adımlar var. Ellerinden geleni bakanlığımız oluşturduğu bir ofisle takip etmek suretiyle bu yardımı bu desteği yaparak onlara vatandaşlık imkanını vereceğiz” ifadeleriyle açıkladı.

-“BUNUN HESABINI BEDELİNİ ÇOK AĞIR ÖDEYECEKTİR”-

Erdoğan, Türkiye’nin Suriye konusundaki tavrının 6 yıldır değişmediğini belirterek, “Suriye’nin başındaki zalimdir işi bu noktaya getiren. Tankla topla kendi vatandaşlarını öldüren böyle bir insan devlet terörü estirmez de kim estirir? PYD’li, YPG’li bir teröristten DAİŞ’liden çok daha ileri bir teröristtir. Bunun hesabını, bedelini çok ağır ödeyecektir. Ama bu dünyada, ama ebedi alemde. Çünkü çok mazlumların ahı var. Bir medeniyet ülkesi bir tarih ülkesi Suriye’ye bu adam yazık etti” diye konuştu.

Erdoğan, terör saldırısının yaşandığı Atatürk Havalimanı’nı ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet patlamanın yaşandığı noktada dua edip yetkililerden bilgi aldı.

Terör saldırısında yaşamını yitiren havalimanı çalışanlarının fotoğraflarının bulunduğu dış hatlar gidiş terminalindeki anma alanını ziyaret eden Erdoğan, burada dua etti.

Daha sonra saldırının yaşandığı alana giden Erdoğan, burada yetkililerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Başbakan YardımcısıMehmet Şimşek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbulValisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ile birlikte THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, TAV Havalimanları Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener ve TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın da eşlik etti.

Havalimanındaki yolcularla bir süre sohbet eden Erdoğan, bazılarıyla fotoğraf çektirdi, çocuklara da oyuncak hediye etti.

Atatürk Havalimanı’ndaki taksicileri ziyaret etti

Erdoğan, Atatürk Havalimanı Taksiciler Kompleksine ziyarette bulundu. Burada Şaban Çerman isimli taksicinin sigara paketini cebinden alan Erdoğan, bir süre taksicilerle sohbet etti.

Daha sonra hitap ettiği taksicilerden sigarayı bırakmalarını isteyen Erdoğan, “Arabada biliyorsunuz sigara içmek yasak. Arabada içen bedelini öder. Hiçbir taksici aracın içinde sigara içtiremez, yasak. Zaten bunları bir yapsak, bu ülkede neleri hallederiz. Kahvehanelerde tavan ne olurdu, simsiyah olurdu. Araç içinde tavan ne olurdu? Simsiyah. Koltuklar aman ya Rabbi.” diye konuştu.

“Sonuna kadar bu işin üzerine gideceğiz”

Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısının kendilerini derinden yaraladığını ifade eden Erdoğan, “Bizleri bu mübarek ramazan ayı içinde derinden yaraladı. Bunların İslam’la alakası yok, bunlar Müslüman değil. Bunların yeri bir defa ila cehenneme zumera.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir taksicinin, “Bunları bitirin. PKK olayını bitirin” sözleri üzerine, Kilis’te iftar yapacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Bazıları bize ‘gitmeniz riskli olur’, şudur budur filan. Biz de diyoruz ki ‘orada yaşayan vatandaşlarımız aynı riskin altında yaşamıyor mu, yaşıyor.’ Dolayısıyla biz de aynı riski taşımak zorundayız. Eğer taşımazsak, zaten bu ülkede birliği beraberliği tesis edemeyiz. Hep beraber bunlara karşı tavrımızı koyacağız. Biz tabii bir şeye inanmışız. Kaderin üstünde bir kader vardır. Yaralı kardeşimizin durumu ortada. Allah muhafaza etti. Elhamdülillah korudu ama o öbür tarafta da ölenler var. Onun için bir şeye inanmışız. Nedir? Kaza da bizim için kader de bizim için. Buna imanımız olduğu için Müslümanlar olarak biz rahatız. Ama başkaları ürkek. Bunların hepsini beraberce aşacağız. Durmak bu noktada yok. Sonuna kadar bu işin üzerine gideceğiz. Askerimiz, polisimiz, köy korucularımız, hep beraber… Bu iş bitmeden de bırakmayacağız inşallah.”

“Bunları hiç takmayın”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başka bir taksicinin sosyal medyada, saldırının ardından taksicilerin yaralılardan ve yolculardan çok fazla para aldığına dair iddiaları hatırlatması üzerine, “Biliyorsunuz ben bu sosyal medyaya karşıyım. Bundan dolayı da bana çok saldırı da oldu. Ben bu Twitter’a filan hepsine karşıyım ve bunları paylaşmıyorum. Kendim de kullanmıyorum. Benim adıma kullananlar var, o ayrı mesele. O ahlaksızlığı yapanların ahlaksızlığı kendi üzerinedir. Bunları hiç takmayın.” ifadesini kullandı.

CEVAP VER