Yeni kimlikler pasaport yerine kullanılabilcek

0
221

Başbakan Yardımcısı Lütfü Elvan yeni kimlik kartlarının çipli olucağını 14 Mart tarihinden itibaren Kırıkkale’de başlayacağını açıkladı.

PASAPORT OLARAK DA KULLANILCAK
Elektronik kimlik kartı uygulamasına yönelik olarak yapılan yasal düzenleme TBMM’den geçti.Yeni kimlik kartı uygulaması ile daha güvenli bir sisteme geçiş yapılacağı kesinleşti.14 Mart’ta Kırıkkale’de yeni kimlik kartlarının dağıtımı vatandaşa başlayacak.Bu yeni kimlik kartları sayesinde vize istemeyen ülkelere sadece bu kart ile giriş ve çıkış yapılabilir.

KARTLAR NASIL ALINACAK
Çipli kimlik kartları nufus ilçe müdürlüklerine yapılacak müracatlar ile temin edilicek müracatların ve ilçe yoğunlukları göz önüne alınarak bankolar yerine,vatandaşa masa başında hizmet verilecek.
Yoğun ilçelerde sıramatik sistemleri kurularak vatandaşa daha kaliteli hizmet verilmesi adına randevulu sistem göz önüne getirildi.

VATANDAŞLARA KİMLİK UYARISI
Vatandaşların devlet tabanlı olmayan internet sitelerince doğru bilgi verilmediğini vatandaşları sadece devlet kaynaklı sitelerden kimlikler hakkında doğru bilgileri edinebilceklerini ve devlet kaynaklı sitelere itibar göstermesini kaynağı bilinmeyen site ve içeriklere inanmaması gerektiğini kaydederken uygulamanın pilot şehir Kırıkkale’de başlıcağını belirtti.

CEVAP VER