MKE Fabrika müdür vatana ihanetten tutuklandı.

0
247

Makine kimya enstitüsü (mke) silah fabrikası müdürü  mustafa tanrıverdi, “devlet sırlarından yararlanma, vatana ihanet suçlarından tutuklanarak Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

KENDİ İÇİMİZDEKİLERİ DE TEMİZLEMELİYİZ
Mustafa tanrıverdi, 22 milyon dolara malolan ulusal payede tüfeği mpt76’nın bütün çizim ve üretim planlarını 1 milyon 200 bin liraya, bir amerikan firmasına satmaya çalışırken suçüstü yakalandı. Makine kimya enstitüsü  kırıkkale silah fabrikası müdürü  mustafa tanrıverdi, askeri casusluk suçlamasıyla gözaltına alındı.
Amerİkan sİlah fİrmasiyla baĞlanti kurdu

22 MİLYON DOLARILIK PROJE 1 MİLYON TL’YE GİDİYORDU
Mustafa tanrıverdi’ye yönelik soruşturma, bir ihbar üstüne başladı. Aralığın 15’inden bu zamana Kırıkkale’de bulunan silah fabrikasının müdürü olarak vazife yapan  mustafa tanrıverdi, bir amerikan silah şirketi ileiletişime geçerek,sadece araştırma ve planlaması 22 milyon dolar tutan ve tamamen ulusal imkanlarla üretilen piyade tüfeği mpt 76’nın çizim, üretim ve mühendislik planlarını satışa sunmayı öneri etti.
Zanlı, ulusal piyade tüfeğinin yanısıra MKE enstitüsü tarafından Amerika’dan alınarak lisanslanan mp5 makineli tüfeğinin planları için bir milyon 200 bin lira ücret istendi. Şirketin olayı güvenlik güçlerine aktarması ile anında teknik takibe alındı.

POLİSLER SÜREKLİ TAKİPTE

Ankara anayasal suçlar bürosu’ndan sorumlu başsavcıvekili necip cem İşçimen koordinasyonunda, savcı  ali alper saylan tarafından büyük bir gizlilik içerisinde yürütülen operasyon için hususi bir takım kuruldu. Şüpheli, istihbarat tarafından dinlenirken,  ankara organize suçlarla mücadele Şubesi dedektifleri de fiziki takiple zanlıyı saniye saniye takip ettiler. Gerçekleştirilen pazarlık neticesinde iki silahın projesi için bir milyon 200 bin liraya anlaşıldı.  Ankara  söğütözü’nde bir lokantada buluşma kararı alındı. Zanlı gelmeden müşteriler dışarı çıkartılarak yerlerine organize polisleri yerleştirildi.
suçüstü yakalandı.

Silah projelerini işletme şirketi sahibine veren şüpheli, seri numaraları alınmış para çantasını alarak restorandan çıktı.Çıkar çıkmaz organize polisleri,  Mustafa Tanrıverdi’ye suçüstü yaptı.
Savcı saylan’ın talimatıyla şüphelinin makine kimya enstitüsü’ndeki makamı ile evinde arama yapıldı. Evde ele geçirilen bilgisayar ve dijital dökümanlara el konuldu.
Polis tarafından sorgulanan zanlı suçunu itiraf etti. Savcılığa sevkedilen zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

CEVAP VER