Unutturulmaya çalışılan muhteşem zaferin 100.yılı

0
204

Bugün, Osmanlı Devleti’nin bundan tam 100 yıl önce İngiliz kuvvetleri ve müttefiklerine karşı kazandığı Kut-ül Amare savaşının zaferinin tekrarı

1952 senesine  Amare zaferi diye kutlanan Kut-ül Amare Muharebesi, 1. Dünya Savaşı’nın stratejik öneme sahip değerli savaşları arasında bulunuyor. Osmanlı Ordusu, Kut-ül Amare Muharebesi ile Çanakkale’den sonra İngiliz ordusuna karşılık olarak ikinciye bir darbe daha vurdu.

Osmanlı’nın Kut’ül Amare zaferinin yıl dönümüİNGİLİZ BİRLİKLERİ TAMAMEN ESİR ALINDI
Kut-ül Amare, Dicle Nehri kıyısında Şattülarap kanalı ile birleşen Basra Körfezi’nin kuzeyi ile Bağdat’ın güney bölgesinde var olan küçük kasaba… Bu adını küçük bir kasabadan alan destansı bir savaş, şehrin yakınlarında konuşlanmış İngiliz birlikleri ile müttefiklerinin etrafının çevrilmesi ile. Bölgenin ecdadımız tarafından ele geçirilmesi ve 13 bin İngiliz askerinin tamamının esir alınmasıyla da bitti.

Osmanlı’nın Kut’ül Amare zaferinin yıl dönümü

(Kut-ül Amare Zaferi’ni anlatan fotoğraf)

NATO’YA GİRİNCE ZAFER UNUTTURULDU
Kut-ül Amare Zaferi, Türkiye’de 52 senesine varana kadar Kut bayramı olarak devam etti.Ancak Türkiye’nin NATO’ya üye olmasının ardından İngilizler, bayramın kaldırılması için baskı yaptılar. Sıkıştırmaların devam etmesi ile Türkiye’de, bayram kutlamasına son verdi. İngilizlerin baskısı o kadar baskılıydı ki Amare Savaşı Zaferimiz  Kut Bayramı’na yönelik tarihi bilgiler, okullardaki tarih kitaplarından bile silindi. Halkın aklından silinsin istendi.

Kut’ül Amare zaferi nedir?

KUT-ÜL AMARE MUHAREBESİNDE NELER OLDU
Yeni düzenlenen Osmanlı’nın 6. Ordu’nun komutanı olarak atandı ve 5 Aralık tarihinde Bağdat’a varan Mareşal Colmar Freiherr Von Der ise Paşamızın emir vermesi ile birlikte Irak ve Havalisi Komutanı Miralay (Yarbay) ‘Sakallı’ Nurettin Bey’in birlikleri 27 Aralık’ta Kut’u kuşattı. İngilizler Kut’u kurtarmak için General Aylmer komutasındaki kolorduyla saldırı düzenledi fakat, Ocak ayının 6’sında Şeyh Saad Muharebesi’nde 4.000 askerini kaybederek geri çekildi. Bu muharebede 9. Ordu Komutanı Miralay Nurettin Komutan görev yerinden alındı ve yerine Enver Paşa’nın kendisinden bir yaş küçük olan amcası Mirliva Halil Paşa (Kut) getirildi.

İngiliz Ordusu, 13 Ocak 1916 tarihli Vadi Muharebesi’nde 1.600, Ocak ayının 21’inde Hannah Savaşında’nda ordusundan 2.700 neferi kaybetti ve bölgeden atıldı. İngilizler mart başında tekrar taarruza geçti. 8 Mart 1916’da Sabis mevkiinde Miralay Ali İhsan Bey komutasındaki 13. Kolordu’ya hücum ettilerse de 3.500 asker kaybederek çekilmek zorunda kaldılar. Yenilginin arkasından ünlü General Aylmer görevden alınarak yerine General Gorringe getirildi.

Nisan ayının 29’unda 1916 Townshend ordusu başka 13 general, 481 subay ve 13.300 er ile birlikte Osmanlı Kuvvetleri’ne teslim oldu. Kuşatmada, İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri 23.000 ölü ve yaralı, Osmanlı kuvvetleri on bin şehidimiz ve yarılımız onüç bin’de (farklı kaynaklara görede 18.000) İngiliz askeri esir alınmıştır.
 

CEVAP VER