Azerbaycan masadan kazanan olarak kalktı

0
177
Azeri kanallara demeç veren Memedov, Rus başkan Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenilerin lideri Serj Sarkisyan 2 gün önce St. Petersburg’da gerçekleştirdiği Dağlık Karabağ toplantısının sonuçlarını anlattı.
ERMENİSTAN 7 İLİ TAHLİYE EDECEK
Toplantıda, Dağlık Karabağ sorununun aşamalı çözümü üzerinde durulduğunu açıklayan Memedov aşamalı çözümü anlattı. Süreli dediğimiz çözüm yolu şu şekilde hareket eder başta daha önce saldırı altında bulunan 5 velayetin tahliye edilmesi (Ermenistan ordusunca),bunun sonrasında iki vilayetin daha boşaltılması taraflar arasında ki koridorun belirlenmesi. Daha sonra ise Dağlık Karabağ’ın statüsünün belirlenmesi. Taraflar bu yönde prensip anlaşmasına vardı.” dedi.

RUSYA’DA 3’LÜ ZİRVE YAPTILAR
Putin, Aliyev ve Sarkisyan görüşmesinin ardından ortak bildiri kabul edilmiş, taraflar,görüşmeler sonucunda istikrarı yükseltti ve Karabağ bölgesinde barış sürecinin tamamlanmasını sağlayacak atmosferin oluşturulması yönünde kararlı olduklarını teyit etmişti.

Azerbaycan ve Ermenistan Karabağ için anlaştı

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU
Dağlık Karabağ sorunu, Sovyetler Birliğinin bozulmasından sonra Ermeni vatandaşların saldırıların yaşandığı bölgelerde kendilerine pay çıkartmaya çalışmaları ile alevlendi ve Ermenistan gerçekleştirdikleri ateşler ile Hankendi’yi, 1992’de Hocalı ve Şuşa’yı işgal etti.

HER ŞEY BUNDAN SONRA OLDU
Güçlenen bir Azerbaycan ile kaybettikleri toprakları geri alan Azerbaycan yönetimi o zaman neden barış için iki ülkeyi neden bir araya getirmediklerini ağır bir dil ile sorgulamaktan çekinmiyor.

CEVAP VER