Dış İşleri Bakanlığın'dan bir haber daha

0
217

Dış İşler Bakanlığı, (KADEM) Kadın Demokrasi Derneği’nin Antalya şubesi tarafından Cam Piramit Kültür Merkezi’nde düzenlenen iftarda konuşan İsrail – Türkiye anlaşmasına yönelik açıklamalarda bulundu.

Son günlerde İsrail’le ilişkilerin normalleşmesi ile ilgili çok sayıda haber çıktığını anımsatan Çavuşoğlu, bunların doğru olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, İsrail ile olan kötü ilişkileri normalleştirmek için attıkları adımlardan bahsetti ve şöyle devam etti;

“Görüşmeleri sürdürürken belli olan tavrımızdan asla taviz vermedik ve vermiyeceğiz. Şartlarımızdan bir tanesi (Mavi Marmara) hayatı kaybeden, şehit düşen kardeşlerimizin ailelerine tazminat ödenmesi.

İkincisi ise yıllardır zulüm altında olan, ambargolar altında zor şartlarda yaşayan, saldırılar sonucu da birçok altyapısı yok olan Filistinli kardeşlerimizin üzerindeki ambargoların tamamen yok edilmesidir.

‘Tüm şartlarımızı kabul etmeleri halinde ilişkilerimizi normalleştireceğiz’ dedik ve bu şartlardan hiçbir taviz vermedik, vermeyeceğiz. İsrail’le ilişkilerimizin normalleşmesi demek ileride Filistinli kardeşlerimiz haksızlığa uğradığı zaman sessiz kalacağız, göz yumacağız anlamına gelmez.

Şartımız gereği ambargoları kaldırarak Filistinli kardeşlerimize insani ve ekonomik yardımlarımızı da hiç bir şekilde esirgemeden azimli bir şekilde ulaştırmaya devam edeceğiz.”

CEVAP VER