Doğu Anadolu Akdeniz'e bağlanıyor

0
160

Doğu Anadolu’yu Malatya üzerinden Akdeniz Bölgesine bağlayacak D 850 Karayolu üzerindeki Erkenek Tüneli’nin önemli bır bölümü bitirildi. Projenin 2010 yılında başladı fakat zeminde bazı sıkıntılar ile aşırı şişme ve deformasyon problemleri nedeniyle planlandığı sürede tamamlanamayan, Malatya’nın Doğanşehir ve adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi arasındaki Erkenek Tüneli’nin kazı destek çalışmalarında sona gelindi. Toplam maliyeti yaklaşık 238,5 milyon lira olup bin 816 metre uzunluğunda iki tüpten oluşan tünelin yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Doğu Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayacak tünelde işler bitiyor.

GECE GÜNDÜZ BİLMEDEN PROJE TIKI TIKIR
Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü Tünel Kontrol Şefi Hüseyin Kaya, zeminde olan sorunlardan ötürü bitirilmesi gereken süre planlanandan uzun süren Erkenek Tüneli’nde çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Tüneldeki çalışmalarda sona yaklaşıldığını ifade eden Kaya, “Yaklaşık bir ay sonra buradaki harfiyat işleri neredeyse bitmiş olacak. Bitirildikten sonra geriye projenin ufak tefek detayları kalıyor. Yol üstyapı işlemlerine başlanacak. Tüneli yıl sonuna kadar Allah nasip ederse bitireceğiz” ifadelerini kullandı

Anadolu’nun en doğusu Akdeniz’e bağlanıyor.

TRAFİK HİÇ OLMADIĞI KADAR EMNİYETLİ OLUCAK
Tünelin, Türkiye’nin kuzeyi ve güneyini birbirine bağlayan bir güzergahta yer bulduğunu belirten Kaya, “Tünelimiz bitirildiği taktirde yolda önemli bir kısalma olmayacak fakat yol güvenli bir hale getirilecek. Çok daha önemlisi tehlikeli olan trafik güvenli ve konforlu hale getirilmiş olacak” diye konuştu.

CEVAP VER