İlker Başbuğ terör hakkında konuştu

0
222

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Hürriyet’ten Çınar Oskay’a verdiği röportajda terörle mücadeleye değindi.

Ordunun gücü ve performansı ile alakalı olarak “Harikalar,şüphesiz. Biz nasıl bıraktıysak öyle…” değerlendirmesinde bulunan İlker Başbuğ şunları söyledi:

GATA’DA YATAN ASKERLERLE DİYALOG
“İki-üç ay evvel GATA’da yatan bir Jandarma Üsteğmenimizi yerinde gördüm. Bacağının bir tanesini kaybetmiş, bana ilk sorusu şu oldu: “Görevime subay olarak devam ederim dimi!”cevabım “Tabikide evladım” diye söyleyince gözler bi ışıl ışıl. Bir başka teğmen çenesinden vurulmuş, konuşamıyor. Kulağına yakın uzandım; “Silah arkadaşlarım Sur’da yalnız başlarına, kötü hissediyorum” dedi. Türk askeri bu. Bütün haksızlıklara rağmen önce vatan-millet vardır.

ASKERİ MÜCADELEYLE TERÖR BİTMEZ
– Teröristle mücadele askere, terörle mücadele devlete aittir. Bu ikincisinin ekonomik, sosyo-kültürel, psikolojik harekât, uluslararası siyaset boyutu vardır. Yalnız ‘güvenlik’le başarı sağlanamaz. Güvenliği elden bırakarak hiç olmaz “Başka konularda mücadeleyle çözerim” dediniz, işte sonuç bu… “Terörü şu sürede bitiririm” falan, bunlar hep söz. Bitmek terörle mücadelenin kitabında yok, marjinalize edeceksiniz.

– Ben birilerini etkisiz hale getiriyorken, o gün örgüte 100 kişi katılıyorsa, bu fasit dairedir. Katılımların önlenmesi devletin işidir. Sınırımız olan ülkelerde güvenlikli bölgeler varsa, ortadan kaldırmak gerekir. Örgütün silahlı gücü beş-altı binlerde,Türkiye otuz bin teröristi etkisiz hale getirmiş. Yani beş kere örgütü bitirmişim ama gene var. E kardeşim, katılımı önlemiyorsun!”

CEVAP VER