Kilis'de vatandaşın başı belada

0
158

Suriye’nin IŞİD denetimindeki Bab bölgesinden bu sabah ve öğleden sonra atılan 7 Katyuşa roketatar mermisi Kilis kent merkezindeki 5 mahalleye düştü. Kentte büyük paniğe yol açan patlamalarda 6 yaşındaki Nisa Döne Sezer adlı çocuk öldü, 10 kişi yaralandı.

Ocak ayından bu yana Suriye tarafından atılan roketlerin hedefinde olan Kilis, bu sabah da güne roketatar saldırılarının sesleriyle başladı. Tam olarak 07.50 esnalarında Suriye’den atılan ilk roketatar mermisi Yaşar Aktürk Mahallesi’ndeki asri mezarlık yakınlarında boş araziye düşerek patladı. İkinci roketatar mermisi de aynı mahallede Ekrem Çetin konutlarının bulunduğu bölgeye isabet ederek infilak etti. Büyük paniğe yol açan patlamalarda çok sayıda ev ve araçta hasar oluştu, bir polis ve bir vatandaş yaralandı. Sağlıklarında ciddi bir sorun olmadığı yetkililerce belirtildi, kaldırıldıkları hastanede tedaviye alındı.

ESNAF KEPENK KAPATTI

Saatler 08.40’ı gösterdiğinde atılan üçüncü roketatar mermisi ise Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Mahallesi’nde boş araziye düşerek infilak etti, yaralanan olmadı. 
Yaşananlara öfkelenen vatandaş can güvenliklerinin sağlanmasını isterken, esnaflar da tepki için kepenk açmadı. 

ROKET MERMİSİNİN 21’İNCİ KURBANI KÜÇÜK NİSA OLDU

Diken üzerinde olan Kilis’te saatler 17.02’yi gösterdiğinde yine Suriye’deki IŞİD mevzilerinden yapılan saldırılar sonu roketatarlar şu mahallelere düştü. Demirciler ile Şıhlar mahalleleri isabet aldı. Kimsenin yaralanmadığı patlamalarda evlerde ve araçlarda hasar oluştu. 

Bu tedirginliği üzerinden atamayan vatandaşların yaşadığı panik sürerken 2 dakika sonra Suriye tarafından atılan 2 roketatar mermisi daha Çaylak Mahallesi’ndeki yerleşim alanlarının bulunduğu bölgeye düştü. Patlamalarda 6 yaşındaki Nisa Döne Sezer adlı çocuk öldü, 8 kişi de yaralandı. Yaralılar, patlamanın ardından bölgeye giden sağlık ekipleri tarafından çok hızlı bir şekilde acil servise götürüldü. Ambulanstan istibaren acil tedavisi süren yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

Nisa Döne Sezer’in ölümüyle 18 Ocak’tan bugüne kadar Suriye’den atılan roket mermileriyle kentte yaşamını yitirenlerin sayısı da 21’e yükseldi. Suriye’den atılan roketler ile bölgede 8 Suriyeli olmak üzere toplam 21 kişinin yaşamını kaybetmesi ve bir çok kişinin de yaralanmış olması nedeni ile Kilis’te vatandaşların tepkisini iyice artırdı. Patlamaların yaşandığı bölgede toplanan kalabalık, seslerinin duyurulmadığı gerekçesiyle tepki gösterdikleri bazı gazetecilerin fotoğraf makinaları ve elektronik aletlerini parçaladı.

ONLARCA İŞİDLİ CAN VERDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri açıklamalarda bulundu;

“Bu akşam saat 19:30 sularında Kara Mezra ve Dudiyan bölgelerinde, istihbarat birimlerimizce gelen bilgiler doğrultusunda DEAŞ’a ait park halinde bulunan 2 (iki) adet mühimmat aracını sınırımızda konuşlu ateş destek vasıtalarımızla (Fırtına obüsleri ve birden fazla roketatar (CNRA) yerinden roketatar) saldırılmış sonuç almış ve imha etmiştir. Araçların infilakı ve bölgeye yapılan atışlar sonucunda ilk belirlemelere göre 20 (yirmi) DEAŞ üyesi terörist öldürülmüştür. Bölgeden gelen haberler bunun yanında çok sayıda yaralının da olduğu yönündedir. “n bıraktın..” dedi.

CEVAP VER