Mardin'de kaçak severler olay çıkarttı.

0
206

Dicle isimli elektrik dağıtımından sorumlu şirket, illerde yaşayan çok sayıda çiftçi, kaçak elektrik kullanmaya devam edebilmek için günlerdir eylem yaparak yol kesiyorlar, güvenlik güçleri ile enerji şirketine saldırıyorlar.

Her biri 100 binlerce lira değerindeki lüks araçlarıyla eylem yerine adam taşıyan veya eyleme bizzat katılan çiftçiler, yöre halkına da hayatı çekilmez hale getiriyor.

Mardin’de ‘sayaç karşıtı’ çiftçiler olay çıkardı

KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMI YÜZDE 92
Özellikle tarımsal alanda yüzde 92’ye ulaşan kaçak elektrik kullanımının önüne geçmek isteyen Dicle Elektrik Dağıtım, bunu sağlayabilmek için çiftçilere sayaç takmaları karşılığında 3’te 2 oranında ucuz elektrik sağlayacak olan bir kampanyayı hayata geçirdi.

HER GÜN EYLEMDELER
Ancak normalde ödemeleri gereken elektrik bedelinin sadece 3’te birini dahi ödemek istemeyen çiftçiler, bedeli tüm vatandaşlar tarafından ödenen elektriği kaçak kullanmaya devam edebilmek için nerdeyse her gün eylem yapıyor.

Mardin’de ‘sayaç karşıtı’ çiftçiler olay çıkardı

ATEŞ YAKIP YOLU KAPATTILAR
Çiftçiler, Şanlıurfa’nın Harran ve Viranşehir ilçelerindeki eylemlerin ardından bu kez Mardin’in Kızıltepe ilçesinde eylem yaptı. Sayaç takmayı kabul etmeyen Kızıltepeli çiftçiler, Buğday Pazarı mevkiinde ateş yakarak uluslararası İpekyolu’nu trafiğe kapattı. Eylem üzerine yolda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Polis ve jandarma ekipleri yolu trafiğe açmak için uzun çaba sarf etti. Yolu lastik yakarak ve taşla kapatan çiftçiler, yaklaşık 1 saat sonra yolu trafiğe açtı. Yaklaşık olarak sayısı yüzün üzerinde vatandaş tarafından yol kapatılarak yakılan ateş TOMA tarafından söndürüldü. Yol temizlendikten sonra trafiğe açıldı.

Mardin’de ‘sayaç karşıtı’ çiftçiler olay çıkardı

SAYAÇ YOKSA ELEKTRİK DE YOK
Enerji şirketinden dün yapılan değerlendirmelerde, “Dicle elektrik dağıtım şirketince,elektrik kampanyamızı duyurduğumuz süreden itibaren, sayaç taktırmayan çiftçilerimizin elektriklerinin net bir şekilde kesinti yaşayacaklarını duyurmuştuk. Duyurduğumuz gibi kırsalda sayaç takmayan ve kayıt dışı elektrik kullanmaya devam eden çiftçilerin elektriklerini kesmeye başladık. Kararlıyız ve bu uygulamaya devam edeceğiz” denildi.

CEVAP VER