Binali Yıldırım'dan 14 kente hızlı tren

0
177

Yıldırım, başında bulunduğu bakanlığın bütçe üzerine hükümet adına yaptığı konuşmada gerekli olan her hizmetin gerçekleştirileceğini ifade etti.

Ak Parti iktidarı tarafından hazırlanan 14 bütçenin 12’sinde bizzat bütçe görüşmelerini kendisinin gerçekleştirdiğini söyleyen Ulaştırma Bakan’ı bu bütçeler konusunda ciddi anlamda katkı ve eleştiri gördüklerine deyindi.

VATANDAŞ UÇAĞI KAÇIRIR BİZE SELAM GÖNDERİR
  Türkiye’nin son 13 yılına bakıldığı zaman ulaştırma ve iletişimde gelinen noktanın değerini konuşmacıların anlattığını dile getiren Bakan Yıldırım Türkiye’nin milli gelirine en büyük getiri sağlıyan ve istihdam yaratan sektörlerin başında iletişim geliyor dedi.

Bakan Yıldırım konuşmasını şu şekilde devam ettirdi.

‘  ‘Bir benzetme yapmamız doğru olur.Ulaşım ve İletişim olmaz ise dünyada ölen insanların yarısı soğuktan diğer yarısıda açlıktan ölür,Ulaşım ve iletişim hayatın her alanında insanoğluna lazım.Bakanlığımızın şöyle bir özelliği var.Sabah trafik olur yol tıkanır vatandaş işe geç kalır bize selam yollar, telefonu çekmez bizi hatırlar.Vatandaş ile sürekli haşır neşir olan bir Bakanlıkta hizmet veriyoruz” ifadelerini kullandı.

14 KENTE HIZLI TREN GELİYOR
Türkiye’nin AB’ye giren son üye ülkelerden daha iyi yol ağına sahip olduğuna dikkat çeken Ulaştırma Bakan’ı Yıldırım sözlerine devam etti.

 “Bilinen Truman Doktrini ve Marshall planları bizim sanayi hamlemizin  gecikmesindeki en büyük etkenlerin başında gelmiştir ancak, demiryollarında yaşanan bu ihmali ortadan kaldırmak için işe koyulduk ve neredeyse 50 yıldır el atılmayan bütün hatları elden geçirdik. 13 yılda 10 bin kilometre demir yolumuzu tamamen yeniledik. Sinyalde maalesef yüzde 5 seviyesindeydik, sinyalleşme  seviyesinde yüzde 30’ların üzerine çıktık. Elektrifikasyonda yine yüzde 35’in üzerine çıktık. Böylece bir yandan demir yollarında mevcut altyapıyı yenilerken diğer yandan da Türkiye’nin, milletimizin yarım asırlık özlemi hızlı treni Türkiye’ye getirdik. Türkiye hızlı trende dünyada 8’inci, Avrupa’da 6’ncı  ülkedir. İngiltere’de hızlı tren yok, Türkiye’de hızlı tren var. Amerika’da hızlı tren yok, Türkiye’de hızlı tren var çünkü milletimiz hızlı treni çok sevdi.  Nüfusumuzun yüzde 55’inin yaşadığı 14 şehri 2023 hedefleri içerisinde hızlı tren ile birleştireceğiz.”

Sivas-Ankara arası yapımı devam eden hızlı tren çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Ulaştırma Bakanı Yıldırım bu demir ağ bittiği vakit Ankara-Sivas arasının 2 saat sürebilceğini ifade etti.

RAYLAR MADE İN TURKEY
 Çok sayıda gerçekleştirilmek üzere hazır projelerin olduğunu belirten Bakan Yıldırım,Yerli ray üretimi için çok önemli adımlar attık raylarımızı artık tamamen Türk mühendisler made in Turkey imzalı üretiyorlar.dedi Milli tren projesinin ise son hız devam ettiğini vurguladı.
Tübitak ile hali hazırda devam eden Milli metro tramvay projelerinin tamamen yerli mühendislerimiz tarafından yapılacağını ve şuanda da kendi raylarımızı üretmeye başladığımızı duyurdu.

 

CEVAP VER