İskoçlar İngilizler'den ayrılıyor

0
231

İkoçya bölgesel yönetiminin Başbakanı Nicola Sturgeon, Birleşik Krallık’ta AB’den ayrılma yanlılarının zafer kazandığı referandum hakkında konuştu.

İSKOÇLAR GELECEKLERİNİ AB’DE GÖRÜYOR
Oylamalar sonucunda duyduğu üzüntüyü dile getiren Sturgeon, “İskoçya geleceğini AB’de görüyor. İskoçya isteğimiz dışında AB dışına çıkarılacaktır. Bu demokratik olarak kabul edilemez.” dedi.

İskoçya’da bağımsızlık referandumu gündemde

BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU HAZIRLIĞI YAPACAKLAR
İskoç kabinesinin yarın bir araya geleceğini ve bir sonraki adımı görüşeceğini kaydeden Sturgeon, AB’de kalmak için tüm seçenekleri değerlendireceklerini açık ve net bir şekilde belirtti. Sturgeon, bağımsızlık referandumu için kanuni gereklilikleri yapacaklarını, ikinci  oylamanın aynen masada olduğunu açıkça belirtti.

İskoçya dün yapılan AB referandumunda, 28 üyeli birlikte kalmaktan yana oy kullanmıştı. İskoç halkının yüzde 62’si AB’de kalmaktan yana, yüzde 38’i ise ayrılıktan yana oy verdi. Sturgeon daha önce yaptığı açıklamalarda, İskoçya’nın AB üyesi olarak kalmak istediğini, Birleşik Krallık genelinde ayrılık kararı çıkarsa ikinci bir bağımsızlık referandumunun yapılacağını söylemişti.

İskoçya’da 2014 yılında yapılan bağımsızlık referandumunda, Birleşik Krallık’ın parçası olarak kalmak isteyenler 10 puan farkla önde çıkmıştı.

CEVAP VER